Cyklistika a pilates

bicycle 384566 640Jaro je v plném proudu a vybízí spoustu nedočkavých cyklistů do sedel. Jestli i vy patříte mezi příznivce cyklistiky, pojďte se podívat, jaký může mít jízda na kole vliv na držení těla.

Klíčové pro držení těla na kole je to, jakým způsobem máte nastavenou výšku sedla a jeho seřízení v předozadním směru. Správným nastavením se zabývá celá řada webových stránek, takže stačí využít služeb internetového vyhledávače a návod je na světě.

Ať už patříte k těm, kteří jedou krajinou, kochají se a vychutnávají si souznění s okolní přírodou, nebo k těm, kteří neúnavně ukusují svou nemalou porci kilometrů a po očku sledují stopky cyklocomputeru kalkulujíc tepovou frekvenci s hladinou laktátů v krvi, jsou svaly vašeho těla zapojeny obdobným způsobem.

Dolní končetiny vykonávají cyklický pohyb, na kterém se podílejí svaly ovládající kyčelní a kolenní kloub (t.j. extenzory a flexory kyčelního i kolenního kloubu a plantární i dorzální flexory nohy). Na horních končetinách jsou zapojeny tricepsy a pokud potřebujete předjet pomalejšího parťáka nebo vystoupat do kopce, zapojíte i bicepsy (tzn. svaly na přední i zadní straně paže). Trup je nastaven ve strnulé pozici a do práce jsou zapojeny svaly vzpřimovačů trupu a břišní svaly.

Proč si tedy, podle některých studií, až 60 % všech cyklistů stěžuje na bolest v oblasti bederní páteře? Důvodem je to, že při déle trvající zátěži dochází k jednostrannému přetěžování svalstva, jehož úkolem je zajišťovat stabilitu pánve při jízdě na kole.  Mezi tyto svaly patří zejména vzpřimovače bederní páteře, šikmé břišní svaly a svaly přední a zadní strany stehen. K tomu můžeme přičíst jednostrannou zátěž svalů, které jsou do pohybu zapojeny. Jde zejména o přetížení a zkrácení flexorů kyčelního kloubu, které se na bederní páteř upínají (zejména sv. bedrokyčlostehenní - m. iliopsoas), a zároveň ochabování svalstva, které při pohybu není aktivováno (těm se bude věnovat některý z dalších článků v našem blogu).

Cycling muscles

Zdroj: www.tes.com

U cyklistů se dále mohou často objevovat bolesti kolen, bolesti zápěstí a také bolesti spojené s horním zkříženým syndromem, jehož příčinou může být strnulý cyklistický posed. Jde o svalovou dysbalanci (= nerovnováha) v oblasti krční a hrudní páteře, jejíž příčinou je zkracování vláken trapézového svalu, zdvihače lopatky, prsních svalů a ochabující svaly rombické a hluboké flexory krku. Hlava se díky tomu dostává do předsunutí, kyfóza, neboli obloukovité prohnutí hrudní páteře dozadu se zvětšuje a ramena se zavírají (tzv. “kulatá záda”).

Cyclist illustration2

zdroj: www.leventefe.com.au

Pokud jste dočetli až sem a máte tendenci kolo a cyklovýbavu po zimě vůbec nevybalovat, tak to nedělejte. O vašem pohybu mnohem více přemýšlejte nebo se zeptejte nás.

Lidské tělo je přírodou zkonstruováno tak, aby všechny jeho části fungovaly jako celek. Zatížíte-li jízdou na kole některé části vašeho těla více než jiné, věnujte potom pozornost svému tělu takovým způsobem, aby jste vyvážili jednostrannou zátěž při cyklistice. Zaměřte se na protažení zkrácených vzpřimovačů bederní páteře, flexorů kyčelního kloubu (illiopsoas) a kolene (hamstringy). Poté je nutné se věnovat posílení svalů, které mají tendenci ochabovat - břišní svaly, vč. šikmých. Říkáte si, rada nad zlato, ale jak na to?

Řešením pro vás je kompenzační cvičení, které se věnuje svalům hlubokého stabilizačního systému. Mezi tyto druhy pohybu patří jednoznačně pilates. Najděte fitness centrum, které má v rozvrhu lekce pilates a vyzkoušejte ho ve formě skupinové nebo individuální lekce na podložce. Další a mnohem intenzivnější možností jsou stroje určené k cvičení pilates. O cvičení na pilates strojích se více dozvíte zde. Kromě takových benefitů jako je jízda na kole bez bolesti zad může být dalším přínosem i nárůst výkonnosti, který samozřejmě ocení aktivní sportovci.

Pokud jste si díky přečtení našeho článku našli svou cestu k lepším zážitkům z jízdy na kole, podělte se o Vaše dojmy s námi. Potřebujete-li další informace o tom, jak vám může pilates pomoci, sledujte naše stránky.

 

Použité zdroje:

http://www.53x11.cz/casopis/2011-1/ukazka2/

http://www.longevitylive.com/health-living/fitness/cyclists-need-cross-train-full-body-pilates/

http://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2013/01/10.pdf

 

Objednejte si svou lekci

Zarezervujte si svou lekci právě teď

Rychlý kontakt

Powerjóga & Pilates Clinic & Reformer Studio & DNS

 Vančurova 2904, Tábor
tel: 774 978 985, 776 846 150

TOPlist

© 2019 Power & Pilates Studio. Všechna práva vyhrazena. Designed By JoomShaper

Hledejte