Pilates pod lupou hokejového ostří

ice hockeyPokud bychom chtěli hledat příznivce pilates mezi hvězdami showbyznysu, objevili bychom taková jména, jako je například současný představitel agenta 007 Daniel Craig, Madonna, Sharon Stone, Gwyneth Paltrow, Sting, Gisele Bundchen, Lady Gaga, Cameron Diaz, Penelope Cruz, Hugh Grant. Tyto hvězdy médií nešetří superlativy na adresu benefitů pilates pro svá těla, která jim spolu s jejich talentem pomáhají k světové slávě.

Mnohem méně známým faktem je, jak důležitou roli hraje v současné době pilates pro hokejové hvězdy. A právě tomuto tématu budou věnované následující řádky.

Pilates a jógu zařadila do svých tréninkových programů pěkná řádka týmů severoamerické NHL, mezi které patří San Jose Sharks, New Jersey Devils, Toronto Maple Leafs. Kapitánka kanadského ženského hokejového národního týmu, který v roce 2006 vyhrál olympijské zlato v Turíně, Cassie Campbell-Pascall říká:

„Jedna z nejlepších věcí, kterou jsem udělala je, že jsem začala cvičit Pilates. Přála bych si, abych mnohem dříve zjistila, jaké jsou benefity tohoto cvičení pro mé tělo.“  

Trenérkou Pilates zmiňované Cassie Campbell-Pascall je Stephanie Davis, bývalá krasobruslařka, která se Pilates začala věnovat v rámci rehabilitace po úrazu. V roce 2000 tak musela ukončit svou kariéru a stala se profesionální lektorkou Pilates. Od té doby spolupracovala s řadou hokejových hráčů, jako Devan Dubnyk (Edmonton Oilers), Jason LaBarbera (Phoenix Coyotes), Martin Gelinas, Rhett Warrener, Theo Fleury a Braydon Coburn (oba z Philadelphia Flyers). Díky bohatým zkušenostem definovala několik problémů, které jsou příčinou zranění hokejistů, nejčastěji v oblasti třísel:

  1. Slabá a nestabilní chodidla a kotníky – jako příčinu uvádí jednoznačně pohyb v pevných bruslích, které znemožňují do pohybu patřičně zapojit kotníky, svaly na chodidlech. Následně se to projeví ztrátou stability ve spodní části těla.
  2. Slabé dolní části břišních svalů a v oblasti pánve. Jejich práci, včetně stabilizace pánve, potom přebírají jiné svalové skupiny, jako např. flexory kyčle.
  3. Nedostatek flexibility, který si uvědomuje stále více hráčů a z toho důvodu zapojuje do svého tréninku jógu nebo Pilates. Díky svalovým dysbalancím a nedostatku flexibility může docházet k tomu, že se noha v hokejovém kroku nepohybuje volně, jak by měla. Pohyb je namáhavý a hráč nevrací nohu zpět do středu těla. Tato nerovnováha způsobuje přetížení právě v oblasti třísel.
  4. Nerovnováha mezi přeposilovanými čtyřhlavými stehenními svaly (zjednodušeně řečeno svaly na přední straně stehna) a slabými hamstringy (zadními stehenními svaly).

Nerovnováhu a nedostatek flexibility si uvědomil i Henrik „The King“ Lundqvist, olympijský vítěz z Turína, brankář newyorských Rangers a nositel Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL. Internetovému magazínu InGoal Magazine řekl o józe:

„Jako brankář bych měl být docela pružný chlap, ale já jsem se dozvěděl, že nejsem tak pružný, jak potřebuji. Jóga mi pomáhá také  relaxovat, ale když se chci zlepšovat, musím ji stále cvičit.“

Pilates klade důraz především na práci se svaly takzvaného hlubokého stabilizačního systému. Cviky jsou vykonávány tak, aby docházelo k posílení pánevního dna, bránice, příčných břišních svalů a hlubokých svalů podél páteře. Už samotný název "hluboký stabilizační systém" napovídá, že jde o svaly, které ve vzájemné souhře pomáhají stabilizovat páteř v jejím přirozeném postavení. Tyto svaly jsou „sestrojeny“ k tomu, aby vydržely dlouho a bez únavy pracovat. Pokud vytvoří hokejovému hráči oporu při sprintu za pukem, při střetu s protihráčem, nejenom že se sníží riziko zranění, ale pohyb je vykonán s větší efektivitou a ekonomikou. Stručně řečeno hráč bude rychlejší, stabilnější a méně se unaví.

Co dodat na závěr? Pokud chcete hrát hokej a chcete ho hrát dlouho a dobře, zapojte do tréninku pilates nebo jógu. Zlepšíte svou koordinaci, stabilitu i flexibilitu. Naučíte se pracovat s dechem. Začleňte do svého tréninkového plánu cvičení na pilates strojích, které vám pomohou k ještě lepším výkonům. Pro doplnění hokejového tréninku je to ta nejlepší a nejefektivnější možná varianta. Rozpohybujete chodidla i kotníky, zapojíte svaly celého těla zcela novým, odlišným způsobem než doposud a především zvýšíte svou hokejovou výkonnost. I ty hokejové hráče, kteří se již věnují tréninku hlubokého stabilizačního systému posune cvičení na Pilates Reformer na vyšší úroveň. 

 

Použité zdroje:

http://menspilates.com/hockey-players/

http://ingoalmag.com/features/yoga-and-pilates-aid-puck-stoppers-in-the-nhl/

http://davissportsenterprises.com/content/about-dse

 

Objednejte si svou lekci

Zarezervujte si svou lekci právě teď

Rychlý kontakt

Powerjóga & Pilates Clinic & Reformer Studio & DNS

 Vančurova 2904, Tábor
tel: 774 978 985, 776 846 150

TOPlist

© 2019 Power & Pilates Studio. Všechna práva vyhrazena. Designed By JoomShaper

Hledejte